Jaki styropian do ocieplenia domu?  

Izolacyjność cieplna ścian to najważniejszy parametr charakteryzujący budynek. Jest on w pełni zależny od tego, jaki styropian budowlany wybierzemy na elewację. Oczywiście każdy styropian zapobiega ucieczce ciepła, jednak warto od razu wybrać ten zgodny z konkretnymi potrzebami, aby w pełni zadbać o komfort termiczny i obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Jaki styropian do ocieplenia domu sprawdzi się więc najlepiej? Odpowiadamy.

Podstawowe kryteria wyboru

Poszukujący styropianu do ocieplenia domu nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy na temat szczegółowych właściwości materiałów termoizolacyjnych. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić swoją uwagę, bowiem producenci styropianu oferują wyroby przeznaczone do konkretnych zastosowań. 

W przypadku ocieplania domu, ważne jest, by wybrany styropian budowlany nadawał się do pokrywania elewacji. Wówczas można mieć pewność, że spełnia niezbędne normy użytkowe, takie jak między innymi twardość i nasiąkliwość. Odpowiednio dobrany styropian dopasowany jest także do rodzaju ścian i sposobu ich wykończenia.

Priorytetem jest wartość lambda

Najważniejszym parametrem, który odróżnia poszczególne produkty, jest współczynnik przewodzenia ciepła (λ) określany jednostką W/m².K. To on decyduje o tym, jaką grubość powinna posiadać warstwa ocieplenia i to on wpływa na bilans energetyczny całego budynku. 

Na rynku dostępne są styropiany budowlane o zróżnicowanych wartościach współczynnika przewodzenia ciepła, mieszczących się w granicach od 0,031 do 0,045 W/m².K. Co ważne, im mniejsza jest wartość współczynnika, tym lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi wykazuje się styropian. 

Najpopularniejszym obecnie produktem jest styropian biały, którego lambda wynosi 0,038 W/m².K Spotkać się można również z cieszącym się coraz większym zainteresowaniem styropianem w kolorze szarym. Uznawany jest on za znacznie lepszy izolator i ma to swoje uzasadnienie, bowiem jego współczynnik przewodzenia ciepła równy jest najniższej granicy wartości tj. 0,031W/m².K.

Jaki styropian do ocieplenia domu wybrać?  

Wspomniana spora rozpiętość wartości lambdy sprawia, że warstwa termoizolacyjna może różnić się grubością nawet o 10 cm przy jednoczesnym zachowaniu identycznych właściwości izolacyjnych. Oznacza to, że w zależności od wybranego materiału, cieńszy styropian może posiadać lepszą izolacyjność niż ten grubszy.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi energooszczędności budynków, współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać 0,20 W/m².K. Zaleca się więc, by do ocieplania ścian domu wybierać styropian budowlany, którego lambda jest nie wyższa niż 0,040 W/m².K. To właśnie taka wartość powinna zapewnić optymalny stosunek stopnia izolacyjności cieplnej budynku do grubości styropianu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.