Opakowania styropianowe – zastosowanie i zalety

opakowania styropianowe zastosowanie i efekty

Opakowania styropianowe cieszą się dużą popularnością, z ich zalet korzysta przede wszystkim branża spożywcza i farmaceutyczna. Opakowania styropianowe znajdują również zastosowanie jako systemy zabezpieczenia towarów gotowych na czas transportu i składowania. Te ostatnie bardzo często przyjmują postać komponentów, które wraz z tekturą oraz folią tworzą zwarty system zabezpieczenia produktu. Opakowania styropianowe znajdują również zastosowanie jako opakowania do wyrobów magnetycznych, magnesów, podkładek i wielu innych.

Do czego można wykorzystać opakowanie styropianowe? Jakie są jego podstawowe zalety?

Opakowania styropianowe – główne zalety

Podstawowe zalety opakowań styropianowych wynikają bezpośrednio ze specyfiki zastosowanego podczas ich produkcji surowca – styropianu. To dzięki właściwościom styropianu opakowania styropianowe są lekkie, a zarazem niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto pamiętać o tym, że dobry jakościowo styropian o wysokiej gęstości nie łamie się i nie kruszy. Jednocześnie opakowania styropianowe odznaczają się doskonałymi parametrami termicznymi. To właśnie zdolność do utrzymywania wysokich i niskich temperatur sprawia, ze styropian tak często jest wybierany do produkcji pojemników termoizolacyjnych oraz lodówek turystycznych. W przypadku tych ostatnich styropian coraz częściej stosuje się jako wypełnienie, podczas gdy ze względów użytkowych całą konstrukcję odlewa się z plastiku lub innego tworzywa sztucznego o podobnych właściwościach.

Wśród licznych zalet opakowań styropianowych należy wskazać praktycznie znikomą nasiąkliwość – styropian nie absorbuje wody, a zarazem skutecznie ją izoluje. Dzięki temu można z niego wykonywać m.in. kubki na ciepłe napoje, które odznaczają się relatywnie długim utrzymywaniem ciepła. Co istotne kubki styropianowe izolują ciepło do tego stopnia, że bez obaw możemy chwycić do ręki kubek z bardzo gorącym napojem.

Zastosowania opakowań styropianowych

Szczególnie ciekawe zastosowanie znalazły dla siebie styropianowe pojemniki termoizolacyjne. Opakowania te wykorzystuje się zarówno jako pojemniki utrzymujące niskie, jak i wysokie temperatury. Jako lodówki pojemniki styropianowe bardzo często służą do transportu produktów spożywczych oraz farmaceutyków przewożonych w towarzystwie suchego lodu. Jako termosy wykorzystuje się je przede wszystkim w szerokorozumianej branży gastronomicznej. Z pojemników termoizolacyjnych korzystają zarówno firmy cateringowe specjalizujące się w organizacji przyjęć, jak i dostawcy gotowych dań na wynos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.